Oktober is de Maand van de Geschiedenis, het grootste geschiedenisevenement van Nederland. Samen met talloze musea, bibliotheken, boekhandels, archieven en andere culturele instellingen organiseert de Maand activiteiten door het hele land. Onder het motto ‘Ontdek gisteren, begrijp vandaag’ brengen ze in oktober geschiedenis voor het voetlicht. In 2025 staat het thema ‘Natuurlijk’ centraal.
Sinds 2021 staat de Neder-Germaanse Limes op de UNESCO Werelderfgoedlijst. In Nederland beschermen we dit belangrijke archeologische monument, dat aanwezig is in drie provincies: Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Tijdens de Maand van de Geschiedenis worden er meerdere activiteiten georganiseerd die betrekking hebben op de Limes en de Romeinen in Nederland.

12 oktober | Nijmegen | Wat nu een levendige wijk is, was ooit een open buitengebied van Nijmegen. We starten in Museum Kam, waar we bijzondere vondsten uit Romeinse grafvelden bekijken. Daarna trekken we de wijk in. Luister onderweg naar verhalen over wat archeologen hier vonden tijdens het bouwen van de wijk, hoe Nijmegen groeide en hoe de stad steeds verder veranderde. Lees meer: Lunchwandeling.

12 oktober | Arnhem | De Romeinse Tuin komt dit jaar tot leven tijdens het Romeinse Weekend. Naast de tuin zijn er dit jaar weer re-enactors aanwezig, leer je meer over het dagelijks leven van Bataven en Romeinen en ga je op onderzoek uit bij de fundamenten van het Castellum Meinerswijk. Lees meer: Romeinse middag.

15 & 16 oktober | Zevenaar | Hoe zag de wereld er 2000 jaar geleden uit? Tijdens onze Minecraft-sessie ga je het zelf ontdekken én bouwen! Samen maken we een Romeinse wereld met fort, tempels, boten en de bekende dam van Drusus. Kom je mee bouwen? Lees meer: Romeincraft – Bouw een Romeinse wereld in Minecraft

17 oktober | Nijmegen | Nijmegen is een stad vol hoogteverschillen, en dat voel je zowel in je benen als in de geschiedenis. Tijdens de verticale fietstocht van Radboud Universiteit en ACN daal je af van het hoogste punt van de stuwwal naar de oevers van de Waal. Lees meer: Verticale fietstocht: van stuwwal naar Waal.

24 oktober | Arnhem | In het prachtige uiterwaardenpark Meinerswijk liggen resten van de Romeinse limes met bijbehorend castellum en de IJssellinie. En dit allemaal tussen plassen, die uitgegraven werden voor de grondstof van de vroegere steenfabrieken. Oudheid, natuur en cultuur komen samen in één wandeling. Lees meer: Limes en IJssellinie.