Herbeleef De Bevrijding van November 1944
Fort Sabina wordt voor één weekend terug in de tijd gebracht. Tijdens Operation Rebound komt de bevrijding van 1944 tot leven met verhalen, ontmoetingen en unieke belevenissen. Mis het niet en boek je ticket vooraf! Entree 5 euro, kinderen 1 euro; wilt u beide dagen komen, koop dan een ticket voor beide dagen voor 7,50 euro.
Ga op zoek naar de kampementen en WOII-materieel op een van de vijf pleinen, laat je bevrijden door de Polar Bears en snoep van hun chocola en neem deel aan één of meer lezingen in de kazerne uit het "drieluik lezingen bevrijding 1944" door Van Doorn en Machielse. Laat je meenemen op de verstillende ronde door de Tour Modele en de officiersruimten langs beelden van de bevrijding en het verhaal van Walter Veness. Bezoek de doorlopende documentaire "Bevrijding Westhoek" in het Poortgebouw. Voor de inwendige mens is er prima soldatenkost en swingende muziek present op de diverse pleinen. Start 11.00 uur; Inloop vanaf 10.30 uur.
Tickets
Tickets voor entree zaterdag 8 november:
reserveer voor zaterdag hier
.
Tickets voor entree zondag 9 november:
reserveer voor zondag hier
.
Tickets voor entree beide dagen 8 en 9 november:
reserveer voor beide dagen hier
.
WAT MAG JE NIET MISSEN .....
KAMPEMENTEN EN MATERIEEL
Vanaf 2 november 1944 werd Operation rebound door de geallieerden ingezet. Britten, Polen en Amerikanen voerden een hevige strijd om de Westhoek in handen te krijgen. Het fort en omgeving werd op 6 november 1944 bevrijd door de Polar Bears. Sta oog in oog met hun militair WOII-materieel en kampementen van de geallieerden, ontmoet de Marechausse en MP uit die tijd en maak mee hoe de Polar Bears het fort bevrijden. Het uitdelen van chocola is hiermee onlosmakelijk verbonden. Bezoek schuilplaats F en ervaar het schuilen in oorlogstijd. Verhalen die de geschiedenis voelbaar maken. Kinderen kunnen aan de hand van aanwijzingen zelf actief op zoek gaan naar de geschiedenis. In het Poortgebouw tref je ij aan vulling op de verhalen de doorlopende korte documentairefilm "bevrijding Westhoek".
HERINNERING & HET VERHAAL VENESS
Tijdens Operation Rebound op het fort komen verleden en heden samen. Laat je meenemen op de kazerneronde door de Tour Modèle en de officiersruimten op de eerste etage van de kazerne. De ronde start bij
“In Gedachten”
een bijzondere fotoinstallatie in de Tour Modèle. Hier sta je stil bij de vele mannen en vrouwen die hun leven gaven tijdens de oorlog en de bevrijding. Een moment van bezinning dat de verhalen van toen tastbaar en invoelbaar maakt. Ga verder en maak kennis met het verhaal van de 21-jarige Canadese trooper
Walter Veness.
Foto’s en filmbeelden voeren je verder mee in de bevrijding van november 1944. Deze kazerneronde geeft een indringend beeld van de strijd van bevrijders en inwoners.
LEZING IN DRIELUIK OPERATION REBOUND BEVRIJDING 1944
Drie achtereenvolgende lezingen over de bevrijding op beide middagen vanaf 13.30 uur door Johan van Doorn en Kees Machielse. De lezingen worden gehouden in de kazerne ruimte op de begane grond. Johan van Doorn, militair historicus is naast schrijver van boeken als "Operatie Rebound 1944" en “De slag om Woensdrecht” al jaren onderzoeker naar de oorlogsgeschiedenis van de regio. Het doel van Operation Rebound was Brabant zo snel mogelijk te bevrijden. Operatie Rebound start op 2 november 1944. Hoe het verder gaat vertelt Johan in het eerste deel van het Drieluik lezingen bevrijding 1944. Aanvang lezing I 13,30 uur. Kees Machielse neemt u in het tweede deel van het drieluik mee met de verhalen van de inwoners.
Tijdens Operatie Rebound moesten veel mensen hun huis verlaten, vielen kerktorens en werden huizen verwoest. Ruim 800 mensen schuilden op het fort voor oorlogsgeweld. Aanvang lezing II 14.30 uur. In het derde deel van het Drieluik neemt Johan van Doorn je mee in de tijd na de bevrijding. De standhouding van het veroverde gebieden in de Westhoek door de geallieerden, voorwaar een opgave. Aanvang lezing III 15.15 uur. Maximaal 60 personen kunnen deze lezingen bijwonen.
Wilt u zeker zijn van een plaats bij de lezing reserveer dan voor 1 euro extra een plaats voor zaterdag 8 november
hier
en voor 9 november
hier
.
Let op, u hebt naast deze reservering ook een entreeticket nodig voor die dag! Deze geeft u uiteraard de gelegenheid ook alle andere activiteiten te bezoeken.
HERDENKINGSMOMENT
Zaterdag 8 november – 11.00 uur. Bij het monument van Walter Veness, samen met de burgemeester Aart-Jan Moerkerke van gemeente Moerdijk, genodigden en u.
SOLDATENKOST & SWINGENDE MUZIEK
Op beide dagen swingende en gezellige muziek in de middag. Brasserie De Kletsmajoor heeft een speciale kleine soldatenmenukaart. In de originele Canadese Veldkeuken is te proeven van Canadese soldatenkost. Op het Voorpliein voor de poort is lekkere soldatensoep en kastanjes. Tijdens het evenement wordt gewerkt met consumptiemunten. Deze zijn verkrijgbaar op het Voorplein en bij de Fortshop.