Museum de De Bastei is in de race om de VriendenLoterij Museumprijs 2026 te winnen. Het Nijmeegse centrum voor natuur en cultuurhistorie heeft van een vakjury een plekje bij de laatste drie gekregen. Vanaf donderdag 5 november 2026 kan iedereen stemmen.
„We zijn heel blij dat de prijs een keer naar Nijmegen kan komen”, zegt Odette Straten, hoofd publiek en presentatie. „Er hebben zich ongeveer vijftig musea gemeld en we kwamen al op een longlist van zeven terecht. Nu zitten we dus bij de laatste drie.”
De twee andere finalisten zijn Biesbosch Museumeiland en Forteiland Pampus. Het museum met de meeste stemmen krijgt een geldbedrag van 100.000 euro om diverse projecten uit te voeren. „Maar het fijne is dat elke stem ons in ieder geval 1 euro oplevert.”
Groen museum
Elk jaar heeft de Museumprijs een thema, dit jaar is dat ‘Het groene museum: achter de schermen en op zaal’. De Bastei past daarbij. Bezoekers kunnen er zien hoe de Waal, de natuur en de mens samen het landschap hebben gevormd. Ook heeft het museum de grootste natuurhistorische collectie van Gelderland in beheer.
De Bastei organiseert ook buiten de muren activiteiten voor scholieren en bewoners op het gebied van duurzaamheid. „We zien kinderen die hun eigen schoolplein opnieuw ontwerpen”, zegt directeur Hans Hooijmaijers. „Bewoners die hun tegels wippen en hiervoor in de plaats bomen, struiken en planten plaatsen. Maar ook regenpijpen afkoppelen om beter bestand te zijn tegen het veranderende weer.”
Het juryrapport is lovend: ‘De combinatie van regionale verankering, bevlogenheid en transparantie maakt het project overtuigend en relevant. Daarmee behaalt Museum De Bastei vol overtuiging een plek op de shortlist van de VriendenLoterij Museumprijs 2026’.
Geld voor educatieve daktuin
Als De Bastei wint, zijn er diverse projecten die van de 100.000 euro betaald kunnen worden. Het museumdak wordt een educatieve tuin, er wordt een filmbeleving in de tentoonstelling Oergrond ontwikkeld, waar bezoekers interactief kunnen ontdekken hoe het stuwwal- en rivierlandschap rond Nijmegen is gevormd en er staan boottochten op de Waal gepland.
Het museum gaat op diverse manieren campagne voeren om stemmen binnen te halen. Straten: „We gaan het van de daken schreeuwen. We hebben een promotiefilmpje gemaakt, we schakelen onze vrijwilligers in en we vertonen verder drie keer de film Grensgebied, die zo veel mensen willen zien.”
Stemmen kan van donderdag 5 november tot en met vrijdag 27 november. De VriendenLoterij Museumprijs is een landelijke prijs die jaarlijks wordt uitgereikt in samenwerking met het Cultuurfonds en de Museumvereniging.